Na czym polega dieta dr Dąbrowskiej?

Rodzajów diet jest teraz naprawdę sporo, a chcąc się odchudzać, można skorzystać z wielu z nich. Niektóre są lepsze od drugich, ale nawet te najgorsze testowane są przez ludzi z całego świata. Ostatnio w Internecie wychwalany jest jadłospis składający się głównie z owoców i warzyw, czyli dieta dąbrowskiej. Polega ona właśnie na jedzeniu tych najprostszych produktów występujących w naturze, choć nawet ich nie wolno jeść wszystkich, bo niektóre mogą zaszkodzić efektywności i działaniu diety. Co zatem jest dozwolone, a co niedozwolone w tym menu?
Dieta ma się opierać przede wszystkim na warzywach, bo to one są najmniej kaloryczne i najbardziej wartościowe.

Niedozwolone są jednak te, które zawierają sporą ilość skrobi, czyli m.in. ziemniaki. Dziś wiadome jest już, że wcale nie są one aż tak bardzo tuczące i kaloryczne, ale jednak mimo wszystko Dąbrowska nie pozwala ich spożywać w swoim jadłospisie. Uważać trzeba także na kiszonki, czyli ogórki kiszone i kapustę kiszoną, bo zazwyczaj mają one mnóstwo soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i doprowadza do opuchlizny. Cukrzycy nie powinni natomiast sięgać po m.in. gotowaną marchewkę, bo ona może zawierać duże ilości cukru o zabójczym dla nich działaniu. Oczywiście dieta warzywno owocowa, jak sama jej nazwa wskazuje, opiera się także na owocach – czyli produktach chętniej jedzonych od samych warzyw. Nie wolno jednak trzymać się tylko ich, bo skoro warzywa są mniej kaloryczne i bardziej wartościowe, one powinny zdecydowanie przeważać w całym menu. Owocami można je jedynie urozmaicać, by człowiekowi zbyt szybko nie znudził się dość monotonny jadłospis, choć też nie wszystkie owoce będzie wolno mu jeść na tej diecie. Szczególnie polecane są owoce cytrusowe – grejpfruty, cytryny, pomarańcze i mandarynki, ponieważ mają one znikome ilości kalorii, a świetnie oczyszczają organizm. Niewskazane będą m.in. banany – jedne z najbardziej kalorycznych owoców. Trzymając się tych zasad, można, według opinii pani Dąbrowskiej, i schudnąć, i pozbawić się wszystkich toksyn zalegających w organizmie.
Zasady tej diety są ścisłe i dlatego też ściśle należy ich przestrzegać, aby mieć cokolwiek z jadłospisu warzywno-owocowego. Jest to typowa dieta oczyszczająca, dlatego na nią powinny przechodzić te osoby, które chcą usunąć ze swojego organizmu toksyny, a nie zbędne kilogramy. Chudnięcie może by tylko efektem ubocznym tej diety, ale nie jej priorytetowym celem. Dr Dąbrowska o wiele większą wagę przywiązuje do zdrowia aniżeli do wyglądu i wagi.